Online Siparişte Aynı Gün Teslimat! Bu siteden yapacağınız tüm alışverişleriniz aynı gün İstanbul'un her yerine teslim edilecektir.

4 C KURALI HAKKINDA


Pırlanta seçerken göz önünde bulundurulması gereken 4 ana özellik vardır.

"4C" olarak bilinen bu özellikler:

  • Kesim (Cut)
  • Renk (Colour)
  • Berraklık (Clarity)
  • Karat Ağırlığı (Carat Weight)

Kesim

Pırlantanın özelliklerinden birçoğunu doğa belirler, ancak taşın gerçek pırıltısını, ateşini ve nihai güzelliğini ortaya çıkarmak deneyimli bir kesim ustasının becerisine bağlıdır. Boyutu ve şekli ne olursa olsun iyi kesimli bir pırlanta ışığı kendi içinden geçirerek yansıtır. Işık, ayna gibi yüzeylere çarpar ve taşın tepesinden dışarıya dağılarak ateşli ışıltısını ortaya çıkarır. Bir elmas çok derin ya da çok yassı bir şekilde kesilirse, o zaman yanlardan veya dipten ışık kaybedebilir bu da değer kaybetmesine sebep olur. Kesim sözcüğü pırlantanın şeklini ifade eder. Yuvarlak, oval, kare, damla ya da kalp şekilleri en çok bilinenler arasındadır. İlerleyen teknoloji sayesinde çok daha farklı şekiller ve kesimler ortaya çıkmış ve halen çıkmaya devam etmektedir.

Renk

Pırlanta, gökkuşağının her renginde görülür, bu renklerin bileşkesi olan beyaz, en çok tercih edilenidir. Bu renkteki pırlantalar beyazın tonuna göre alfabetik sırayla D-Z arasında dizilir. Aralarındaki renk farklılıkları o kadar belirsizdir ki, renk sınıflandırması bir uzman tarafından kontrollü bir ışık altında yapılmalı ve doğruluk için standart bir renk seti ile karşılaştırılmalıdır. Aynı berraklık ve karata sahip iki pırlanta, renklerine bağlı olarak farklı fiyatlara sahip olabilir.

Berraklık

Her pırlanta tektir. Doğa, her pırlantanın onu takan kişi kadar eşsiz olmasını sağlamıştır. Pırlantanın içinde var olan ve “leke” olarak adlandırılan doğal özellikler “doğanın parmak izleri” olarak bilinir ve her bir taşın tekliğini yansıtır. Genellikle gözle görülmeyen bu küçük izler, elmas yer kabuğunun altında oluşan elmasın içinde hapsolan mineraller ya da meydana gelen çatlaklardır. Bu izlerin sayısı, türü, rengi, boyutu ve konumu da pırlantanın değerini etkiler. Taşın temizlik derecesi, yeterli bir ışık altında, 10 kez büyüten bir mercek ile uzmanlar tarafından incelenerek tespit edilir.

Karat Ağırlığı

Karat, pırlantanın ağırlık birimidir. 1 karat 0,20 gramdır. Karat miktarı arttıkça taşın birim fiyatı da yükselir. Özellikle tek taşlar fiyata büyük etki yaparak ve belli sınırları aştıkça oransız olarak büyük farklılıklar oluşturmaktadır. örneğin , bir karatlık tek bir pırlanta, aynı renk, berraklık ve kesimdeki yarım karat ağırlığındaki pırlantadan daha değerli olacaktır.Karun Jewellery

Mücevherlerde ki titizlikle yaratılan tasarımlar hem sizin hemde yaşam alanlarınızda ruhunuzu yansıtan stilinize uygun objelerle birleşiyor. Karun’un herkese hitap eden eşsiz parçaların olduğu geniş dünyasına davetlisiniz.

Devamını Oku